הפיכת עשרות אלפי טונות של פסולת בניינים הרוסים לחצץ עבור בניית חניון היא היוזמה החדשה בבסיס הקרייה בתל אביב
בבסיס הקרייה בתל אביב הוחלט להרוס לאחרונה כשמונה בניינים של חיל האוויר לטובת בניית חניון. מגרש החניה החדש עתיד לשמש את עובדי הבסיס ואת אנשי הקבע המשובצים בו. החניון העתידי צפוי להתפאר בגודל של כעשרה דונמים ולהכיל כחמש-מאות מקומות חניה חדשים.

הריסת הבניינים הללו צפויה לייצר פסולת בניין מרובה שנוצרת בהריסות מסוג זה. במספרים, מדובר בכעשרת אלפים טונות של פסולת בניין. קיימים בארץ אתרי סילוק אשפה לפסולת מסוג זה, אך לבסוף הוחלט שבמקום לפנות את מרבית הפסולת, היא תיגרס לכחמשת אלפים טונות של אבני חצץ – וזאת על מנת לתרום לבניית החניון במקום ההריסות.

יוזמה המדוברת זו היא של משרד הביטחון, על-פיו קיים חסכון גדול בשימוש בפסולת הריסות המבנים. לדברי המשרד, מדובר בחסכון משמעותי בבנייה של החניון החדש; החיסכון הכללי עומד על כחצי מיליון שקלים. חסכון זה מתבטא בצמצומן של עלויות פינוי הפסולת מההריסות, וכמו כן נמנעות עלויות של הוצאות נוספות על חומרי בנייה שונים ומגוונים עבור בניית מגרש החניה החדש.

לדברי אחד מראשי האגפים במשרד הביטחון, מדובר בפרויקט חשוב ביותר בכל הנושא של איכות הסביבה, והוא מהווה דוגמה יפה הן לפעילות והן לחשיבה הנעשים, לדבריו באופן תמידי, על-מנת למצוא פתרונות סביבתיים, פרודוקטיביים ויצירתיים לשמירה על איכותה של הסביבה מטעם המשרד.

כך שמעבר לחסכון יעיל בפסולת בניין ושימוש חכם בה עבור בניין מתקן אחר, קיימת התחשבות בצרכי משרתי הבסיס בכך שנוספים מקומות חניה רבים ומבורכים. כידוע לכל, רוב רובם של אנשי הקבע מחזיקים ברכב פרטי צמוד, כך שבניית החניון עומד על ערכי רווחת פוקדי ועובדי הבסיס הנאבקים יום-יום על חניה באחד המקומות המרכזיים ביותר בתל אביב, תוך שימת דגש על חסכון בולט בעלויות. כמובן שבמקביל מתבצע תהליך ראוי של מיחזור פסולת קיימת עבור בניית מתקן החניה העתידי.

חניוני הצלחה בראשותו של צחי מרקור מאמינים כי קיים פוטנציאל גדול בבניית מתקני חניה ככלל, ובפרט בנקודות מרכזיות בהן יש אחוז גדול של אנשים הזקוקים לכך, בין אם במסגרת עבודתם ובין אם בשעות הפנאי שלהם. במקרים רבים בנייתם של מתקני חניה משרתת יותר ממטרה אחת; במקרה זה, מלבד היותם חשובים בנתינת מענה לאוכלוסיה המחזיקה ברכבים פרטיים (כפי שהדבר מתבטא בידיעה זו), ניתן להמיר את פסולת המבנים ההרוסים לצורך בניית מגרשי חנייה שימושים במקומות יעודיים ובכך גם לשמור על הסביבה.