לרובנו יצא להכיר בודאי כמה סוגי חניונים: חניונים צפופים שמסובך להיכנס ולצאת מהם, לצד חניונים מסודרים, נוחים יותר לשימוש שנעים ובטוח לחנות בהם.

רוב החברות המפעילות חניונים, בעיקר באזור המרכז הצפוף, מתמודדים עם תנאי צפיפות דומים – אין הרבה שטחים פתוחים פנויים במרכזי ערים המוקצים לחניונים ויש צורך גדול במקומות חניה. יחד עם זאת, תכנון נכון של החניון, הכולל ניצול נבון של השטח ויוזמה של אחראי החניון שמונעת תקלות ומקילה על החניה, היא מה שמבדיל בין חניון מוצלח, כמו החניונים של חניוני הצלחה (שהוקם ייסד צחי מרקור), לחניון שלא הייתם רוצים לחזור אליו בעתיד.

תכנון חניון ורמת שירות

תכנון חניון מרגע הקמתו, בין אם מדובר בחניון תת קרקעי רב קומות או חניון פתוח על פני השטח, נעשה על ידי מהנדס מומחה ובהתאם לתקינה של משרד התחבורה, המפרטת במדויק את רוחב החניה המותר, את אופן סימון החניות, מבנה הרמפות ומאפיינים רבים נוספים.

ההנחיות של משרד התחבורה נועדו לאפשר חניה של מספר רכבים רב ככל האפשר, מבלי לפגוע בבטיחות או בנוחות המינימאלית של החונים בחניון.

המושג המוביל בעניין זה הוא רמת השירות והוא מתייחס לנוחות שבה ניתן לחנות במקום – מהמרחב המינימאלי שיש להקצות כדי לפתוח את הדלת ביציאה מהרכב ועד להגדרת מקומות חניה מיוחדים ונגישים לנכים.

סימון ושילוט בחניוני הצלחה

סימון ברור של מקומות החניה בחניון הוא המרכיב הבסיסי שמאפשר לכל בעל רכב לחנות בצורה בטוחה, מבלי לסכן את רכבו או רכב סמוך ומבלי לתפוס מקום מיותר.

ככל שהחניון גדול ומורכב יותר, ישנה חשיבות גדולה יותר לשילוט ברור שמאפשר התמצאות בכניסה וביציאה ממנו.

בחניונים של חניוני הצלחה, מקפידים לחזור ולהדגיש את סימוני החניה על הקרקע אחת לתקופה כדי לאפשר חניה בטוחה ומסודרת לכל אחד, גם בתנאי חשיכה.

תפקידו של אחראי החניון

גם אם נראה שכל תפקידו של אחראי החניון במשמרתו הוא לקחת כסף ולפתוח את שער הכניסה לחניון, בחניוני הצלחה מקפידים להנחות את האחראיים לנהוג יוזמה ושירותיות, כדי לאפשר לבאי החניון כניסה ויציאה מהירה וכדי למנוע תקלות – הסתבכויות בחניה או חניה במקום לא בטוח.

תפקידו של אחראי החניון כולל גם הנחיה והפניה של בעלי רכבים לאזורים שבהם יש מקומות פנויים, איתור בעל רכב שחונה לא נכון ותיקונו ואפילו עזרה והכוונה בחניה, כדי להבטיח נוחות ובטיחות לבעל הרכב ולאלה שיגיעו לחניון אחריו.

קבוצת חניוני הצלחה מנהלת מאות חניונים ומפעילה כיום עשרות חניונים מסוגים שונים: חניונים פתוחים, מקורים, חד מפלסיים, רב מפלסיים, בעלי מתקנים דו קומתיים ואוטומטיים. כמו כן מפעילה הקבוצה חניונים באמצעות מכרזים וחניונים המושכרים ע”י בעלים פרטיים או קבלנים בעסקאות קומבינציה.

צחי מרקור, מנכ”ל החברה, מכהן בנוסף כיו”ר איגוד החניה הישראלי מטעם לשכת המסחר ופועל נמרצות לקידום הענף.