חניון בהגדרה המילונית הוא לא אחר מאשר חלל שהשימוש בו מוקדש לאחסון של כלי רכב בזמן בו לא נוסעים בהם. בדרך כלל נהוג לאחסן בחניונים מכוניות, אך קיימים גם חניונים לאמצעי תחבורה נוספים כדוגמת: אופניים, אופנועים, משאיות ואוטובוסים.

במרבית המקרים יוקמו החניונים מתחת לפני הקרקע, כל שכן כשמדובר בחניונים המיועדים לדיירי רבי קומות. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם דווקא גג הבניין הוא זה שיוקצה לחניית הדיירים ואורחיהם.

במרכזי ערים גדולות יוקמו חניונים כמבנים עצמאיים כשמטרתם היא להפוך את האזור בו הוא מצוי לנגיש ופנוי עבור בעלי רכבים הרוצים לשים שם את רכבם וללכת ברגל למחוז חפצם. על-מנת לעזור לנהגים להתמצא במרחב בחניונים גדולים ומסועפים, נוהגים לסמן את השורות בהן מתבצעת החניה בעזרת המשתנים: צבע, צורה, מספר שורה ומספר קומה. כמו כן נוהגים לחלק לנהגים כרטיס על גביו יוכלו לסמן היכן חנו על פי המאפיינים הנ"ל.

סימונים נוספים הנעשים בחניונים מטרתם להקצות מקום חניה נגיש ככל האפשר (בסמוך להכניסה או ליציאה) למען נכים. חניות המיועדות לנכים יסומנו באופן מיוחד, יכילו שילוט מובלט ונהיר וייבנו במרבית המקרים על גבי משטח גדול יחסית, כולל אביזרים המיועדים להקל על נכים להיכנס ולצאת מרכבם.

שימוש בחניונים – על שום מה?

האינטרס של בעל החניון לאפשר לכם להחנות בו את מכוניתכם יהא בדרך כלל כסף. התשלום נגבה על פי רוב פר שעת חניה, ליום חניה או מנוי על בסיס חודשי. את התשלום גובה שומר הניצב ביציאה מהחניון וישנם מקרים בהם תידרשו לשלם באמצעות מכונות אוטומטיות. מי שרכש לעצמו מנוי חודשי יוכל להיכנס על החניון  ולצאת ממנו בעזרת אמצעי זיהוי אלקטרוני או שלט רחוק.
במקרים חריגים מאד תיתקלו בחניונים אשר יציעו חניה חופשית, חינם אין כסף. לגבי הנחות, אם בחניונים ציבוריים עסקינן, תושבי המקום יש ויהיו זכאים להנחה. בנוסף על כך, קניונים ומרכזי קניות נוהגים להציע חניה חינם והיה וסכום קנייתכם הגיע לרף מסוים.

סוגי חניונים

חניון רב קומות – הכניסה אליו תיעשה במרבית המקרים במסלולים מעגליים לשם טיפוס במעלה החניון. לעתים אף תוכלו להשתמש במעלית על מנת להגיע לקומה הרצויה והפנויה.

חניונים אוטומטיים – נקראים גם בשם חניוני "חנה וסע".  אתם מביאים את המכונית לפתח החניון, מעבירים כרטיס אשראי ורכבם עושה את דרכו בלא עזרתם לעבר מקום החניה הנכסף. ואיך מקבלים אותו בחזרה? בדיוק באותה הדרך. היתרון: קל, פשוט, מהיר, לא מזהם ולא מעצבן את הנהגים היכולים למצוא את עצמם מסתובבים במעגלים בחניונים לא אחת.

חניוני קמפינג -חניונים המשמשים לחניית לילה, בדרך כלל למטיילים. במקרים כאלה יכילו החניונים הללו גם שירותים. מקלחות ומנגלים בנויים.