חדשות טובות: במועצה התעשייתית הדרומית רמת חובב, החליטו להתקין על סכך החניה פאנלים סולאריים

חניוני הצלחה ויו"ר החברה, צחי מרקור, כמו שאר קוראי החדשות ברחבי הארץ, הסבו לאחרונה את תשומת ליבם לפרויקט חדש שיגיע בתקווה גם לשאר חלקי המדינה: מדובר בפרויקט בו יושמו מספר פאנלים סולאריים בשטח המועצה המקומית-תעשייתית רמת חובב והושלם לאחרונה, ואולי עומד ליצור מהפך ומודעות לעניין זה בחניונים ולהפוך לתופעה.

מועצת רמת חובב הינה מועצה הממוקמת בנגב, דרומית לבאר שבע. מדובר באיזור תעשיה הכולל מספר מפעלים ומתקני מיחזור ומהווה כחצי מכל הכימיקלים המיוצרים בישראל.  רמת חובב הינה מועצה מקומית ותעשייתית ואין בה תושבים. היא הוקמה במטרה, בין השאר, לייצר עוד מקומות עבודה לתושבי הדרום.

פרויקט ההתקנה של הפנלים הסולאריים על גג סכך חניה בולט בהיותו רעיון חכם, בייחוד במקום כמו ברמת חובב, שם ימים רבים הם חמימים, שטופי שמש ופרודוקטיביים עבור המטרה.

עד כה, סכך סולארי הוצג רק בגדר תערוכות והדגמות למיניהם.הסכך שהותקן ברמת חובב הוא מבין הראשונים מסוגן בארץ עבור שימוש יומיומי, אך בתקווה יועתק לשימוש במקומות נוספים בארץ.

עוצמת התפוקה מעוררת פליאה ומבשרת טובות. האחראי הראשי על הפרויקט, שהוא גם מהנדס המועצה, הצהיר כי החשמל שעתיד להיות מופק יכול להספיק לצריכתם ביתית של שלושה משקי בית ממוצעים. עוד ציינו במועצה כי ביום קיץ אופייני, יצור החשמל יכול להיות זהה ל-כחמישים שעות של עבודת מזגן ביתי.

אבל לא רק ביצור אנרגיה ובשמירה על הסביבה מדובר. העובדה כי המכוניות ושאר כלי הרכב המשתמשים בשירותי החניון אינם חשופים ישירות לשמש, תורמת לחסכון נוסף של אנרגיה, והרכבים אינם מתחממים (בכך נמנעים מהפעלה עוצמתית של מערכת הקירור). בנוסף ליצור אנרגיה בעזרת הסכך הסלוארי, מתקיימת התייעלות כללית בנושא האנרגיה במועצה. במועצה עצמה מציינים ומתגאים בכך כי ננקטות עוד פעולות התייעלות של אנרגיה ברחבי משרדיה. בנוסף נמסר, כי הועברה הדרכה מקצועית עבור עובדי המועצה, וכי ניתנו משאבים עבור שדרוג והחלפת חלק מן התשתיות בשטחה של המועצה – זאת לטובת מתקנים שונים החוסכים באנרגיה.

ראש המועצה של רמת חובב הוסיף כי התקנת והפעלת הסכך הסולרי תורם לחזונם של אנשי האזור המעוניינים בכך שהוא יהווה דוגמא לתעשייה המאגדת בתוכה פתרונות השומרים על הסביבה, ובמקביל יצור מקורות אנרגיה נוספים, למשל פרויקט הדגל של המועצה שיעלה בקרוב – חווה סולארית שעתידה  ליצור חשמל כתחליף לבריכת אידוי שפכים.