מהי בעצם תוכנית תמ"א 38 המפורסמת?
זוהי תוכנית מטעם המדינה המאפשרת לבעלי דירות בבניין לחזק את הבניין שלהם כנגד רעידות אדמה.

התוכנית הנ"ל בנויה על תמריץ לבעלי דירות בבניין אשר עולה בידם להשיג רוב על מנת לממש את התוכנית. התהליך עובד כך שמגישים תוכנית לחיזוק הבניין לוועדה המיוחדת המטפלת בנושא. אם הוועדה אשרה את הבקשה היא מאשרת גם את האפשרות להוסיף לבניין יחידות דיור או להרחיב את הדירות הקיימות ובכך, בעצם, לממן את הפרויקט משום שהדירות שנוספו מועמדות למכירה.

ואיפה נכנס פה אלמנט החניה, שואלים 'חניוני הצלחה'?  ובכן: תוכנית התמ"א 38 דורשת פתרונות חניה אשר יאושרו על ידי מהנדס הוועדה המקומית, וזאת למען יחידות הדיור שהתווספו והשלמת חניות שנגרעו למען יחידות הדיור המקוריות. יחד עם זאת רשאית הוועדה המקומית שלא לחייב בכך את הבניין אם הדבר איננו בגדר האפשר, בהתאם לתנאים המפורטים בתמ"א.

כאן המקום לציין כי בדרך כלל מדובר בבניינים צפופים במרכזי ערים אשר עם כל הרצון הטוב, אין להם את השטח הנדרש על מנת להוסיף מקומות חניה לכולם בדרך הישנה והמוכרת. אי לכך ברוב המקרים הפתרון המתבקש הוא להוסיף חניה אוטומטית המנצלת את נפח השטח באופן מיטבי.

חניוני הצלחה אודות החסמים ליישום תוכניות תמ"א 38 ביחס להתקני החניה
יחד עם זאת, אחד הגורמים המרתיעים ליישומה של אותה תוכנית מבטיחה הוא חוסר התאמתה לתקני החנייה הקבועים בשטח. בניינים ישנים סובלים מבעיית שטח הכוללת מעברים צרים בצדדים או פינות קטנטנות בירכתי הבניין ולכן פתרונות החנייה מאוד מוגבלים. אי לכך הפתרון נמצא מתחת לפני הקרקע, הווה אומר, חניונים אוטומטיים תת קרקעיים. באופן זה מורידים את המכונית מתחת לאדמה ומעבירים אותו במעלית ואז במסוע הממקם אותו במקום חניה תת קרקעי.

כך אפשר לדבר על שוק חדש המציב בפני הדיירים 70% מהחניות המותקנות, הואיל ומספר מקומות החניה האפשריים עולה על מספר החניות הנדרשות במסגרת התוכנית.

רק על מנת לסבר את האוזן, בצפון תל אביב, נניח, יכול פתרון כזה להעלות את ערכה של דירה בכשבעים אלף דולר ואף למעלה מזה. כיום הדיירים המסכנים הללו מסתובבים כשערים דקות עד שהם מוצאים מקום חניה פנוי.

עלות מוערכת של מערכת הכוללת בסביבות ארבעים מקומות חניה אוטומטיים היא כ1.2 מיליון דולר השווים בערכם לכ-12 חניות במרכז העיר תל אביב. העלות כוללת חפירות, עבודות תשתית לחשמל, בטון, דיפון להגנה מפני גשמים ומערכות תאורה וחשמל. כזה מגיע לכיסם של הדיירים מדובר בעלות תחזוקה של שבעים וחמישה שקלים לחודש.