בעת תכנון נכון של חניון יש מטרה אחת – למקסם את מספר מקומות החניה בחניון תוך עמידה בתקנים ושמירה על נוחות השימוש בחניון. חניוני הצלחה עושים בדיוק את זה – משקיעים ביצירת מספר גדול של מקומות חניה בשטח החניון (בחלק מהאתרים ישנם מאות מקומות חניה), תוך עמידה במגבלות של רוחב חניה, רוחב כביש ועוד.

איך לתכנן נכון חניון?

חשוב לזכור מספר דברים כאשר מתכננים חניון איכותי:

  • יש לקחת בחשבון שמכוניות בגדלים שונים יחנו בחניון ולכן להותיר מספיק מקום גם לרכבים ארוכים או רחבים מאוד.

ניתן לבחור שכל מקומות החניה יהיו באותם הממדים אולם הדרך למקסם את שטח החניון הנה ליצור חניות בגדלים שונים, וזה נכון במיוחד באזורים כמו תל אביב שבהם לרוב תמצאו מכוניות קטנות יותר אך תמיד תהיה לפחות מכונית אחת גדולה שתבקש לחנות בחניון.

  • בין אם אתם בוחרים ליצור בחניון מקומות חניה בגדלים שונים או גודל אחיד לכל אורך החניון, לרוב מקובל ליצור מודול קבוע לשורת מקומות חניה וניתן לבחור במודול אחר עבור שורה אחרת.
  • בחניוני הצלחה, כמו בחניונים אחרים, לוקחים בחשבון גם את זווית החניה בחניון בכדי למקסם את כמות מקומות החניה וכן למזער את כמות התמרונים הנדרשים מנהגים על מנת שאלו ייהנו מחוויית חנייה פשוטה ככל האפשר.

כלומר – יש להחליט אם ליצור מקומות חניה אלכסוניים או ב- 90 מעלות, או שילוב של שתי האופציות הללו. יש לקחת בחשבון את מאפייני החניון הספציפיים בעת קבלת ההחלטה (רוחב הכביש/הכבישים הפנימיים בו, אזור הכניסה והיציאה מהחניון ועוד).

תכנון נכון של חניון מוביל לחניה מוצלחת בחניוני הצלחה

  • ודבר אחרון – תכנון קווי המתאר של החניון כולו ושל רוחב הכבישים והחניות חייב להיות גמיש דיו בכדי להסתגל, בין השאר, לשינויים אפשריים בממדי המכוניות בעתיד.